Bildiğimiz sarımsak, sağlığa olan faydaları nedeniyle yüzyıllar boyunca insanoğlu tarafından kullanılmıştır. Sarımsak yüksek miktarda anti-mikrobik ve mantar önleyici maddeler içerir. Sarımsağın aktif maddesi olan Allicin’in içeriğindeki yüksek antioksidan miktarı, sarımsak fermente olup siyah sarımsağa dönüşürken iki katına çıkar. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini destekler, hücreleri hastalığa karşı korur ve yaşlanmayı yavaşlatır.
 
Siyah sarımsak, geçirdiği doğal fermantasyon süreci sonucunda antioksidanlar açısından çok güçlü bir besine dönüşür, bu nedenle serbest radikallerin vücutta yaratabileceği hasara karşı yüksek koruma sağlar ve bağışıklık sistemini destekler. Serbest radikaller kalp hastalıklarına, Alzheimer’a, dolaşım sorunlarına, kansere, otoimmün ve diğer kronik hastalıklara yol açabilen ve hücrelere zarar veren atomlardır.
 
Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar sonucunda fermente edilmiş siyah sarımsağın doğal bağışıklık hücrelerinin aktivasyonunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Doğal bağışıklık hücreleri vücudumuzun en önemli elemanlarındandır ve hastalık mikroplarıyla mücadele eder. Siyah sarımsak sayesinde hastalık semptomları azalır, soğuk algınlığı ve gribin şiddeti düşer. Düzenli olarak tüketildiğinde özellikle kış aylarında ihtiyaç duyulan korumayı sağlayarak bağışıklık sistemini destekler.

​ 
Referanslar: Percival SS. Aged Garlic Extract Modifies Human Immunity. American Society for Nutrition. 2016 Feb; 146(2):433S-436S.
E.Kyo et al. Immunomodulation and antitumor activities of Aged Garlic Extract. Phytomedicine. 1998 Aug;5(4):259-67
Kim K.M et al. Differential regulation of NO availability from macrophages and endothelial cells by the garlic component S-allylcysteine.
Ana L. Colin- Gonzalez et al. The Antioxidant Mechanisms Underlying the Aged Garlic Extract- and S-Allylcysteine-Induced Protection.